ARAKO slavnostně otevřelo výstavu 65 let jaderného průmyslu v Česku

Čtvrtek, 18. červen 2020

17. června zástupci společnosti ARAKO společně se svými bývalými zaměstnanci slavnostně otevřeli putovní výstavu 65 let jaderného průmyslu v Česku, kterou již zhlédlo tisíce lidí po celé ČR. Výstava je umístěna do 7. července v 1. podlaží OC Breda&Weinstein a zachycuje historii, současnost a schopnosti českého jaderného průmyslu v ČR.

Součástí této výstavy je také opavský výrobce, společnost ARAKO spol. s r.o. Díky letitým zkušenostem, kdy první výroba jaderných armatur započala v roce 1976, je dnes společnost ARAKO jedničkou na českém trhu ve výrobě průmyslových jaderných armatur pro typ ruských jaderných elektráren typu VVER. Není žádným tajemstvím, že společnost ARAKO je úspěšným vývozcem svých armatur do zahraničí. Jedná se téměř o devadesát procent její produkce a v dnešní době exportuje do 25 zemí světa.

Jaderný průmysl, výzkum a vzdělávání se u nás začaly rozbíhat v roce 1955 a o dva roky později se Československo stalo devátou zemí na světě, která uskutečnila řízenou řetězovou štěpnou reakci. Později se české podniky, včetně společnosti ARAKO, staly dodavateli komponent pro reaktory VVER stavěné v tehdejším Východním bloku a kompletů reaktorů vyrobily několik desítek. Na tuto historii navazují dodávky komponent a služeb jak pro domácí bloky, tak i pro zahraniční.

Připomenutí historie jaderného průmyslu, nabídla možnost vzájemně propojit akci s bývalými zaměstnanci a společně zavzpomínat na dobu, kdy jsme začínali s výrobou a dodávkami jaderných armatur v Opavě.  Mezi hosty slavnostního otevření výstavy byl také přítomen Stanislav Ivanov – Marketingový ředitel Rosatom Central Europe. Ve svém proslovu zdůraznil důležitost společnosti ARAKO jako dodavatele průmyslových jaderných armatur ve světě a vyzdvihl jeho úspěchy z roku 2019: „ARAKO je v dnešní době členem skupiny Rosatom a zároveň tradičním a spolehlivým dodavatelem armatur pro projekty Rosatom po celém světě. Jako příklad mohu uvést dodávky pro jadernou energetiku v roce 2019, kdy společnost ARAKO dodala 1 300 ks armatur, v hodnotě téměř 8 milionu EUR na jaderné elektrárny Kudankulam, Kurská, Kalininská, Leningradská, Běloruská a Smolenská, z čehož cca 90% bylo určeno pro 3. a 4. blok jaderné elektrárny Kudankulam v Indii.

Dnes se rozhoduje o tom, jakou podobu bude mít česká jaderná energetika v budoucnu. Její podíl na výrobě elektřiny má podle Státní energetické koncepce růst a mají být postaveny až čtyři nové bloky. České firmy touto výstavou chtějí ukázat, že mají zkušenosti, a že jsou připraveny se zapojit do výstavby jaderných elektráren opět v maximální možné míře, protože náš průmysl má na svém kontě jaderné elektrárny, výzkumné reaktory, a dokonce i jeden školní reaktor a nyní se řeší, nakolik bude schopen zapojit se do výstavby nových jaderných bloků.

A co se týče společnosti ARAKO?

ARAKO již získalo nové zakázky pro další projekty Rosatomu, a to projekty na dodávky jaderných armatur pro výstavbu jaderných elektráren Hanhikivi ve Finsku, Akkuyu v Turecku, Kudankulam v Indii, Pakš v Maďarsku a El Dabaa v Egyptě. S dodávkami společnosti ARAKO bude Rosatom samozřejmě počítat i v případě výstavby nových zdrojů v ČR.  

V současné době pracuje ve společnosti ARAKO spol. s r.o., více než 200 zaměstnanců a z důvodů získaných velkých projektů rozšiřujeme náš tým a aktuálně hledáme tyto pozice.