Historie

Historie firmy ARAKO sahá do 19. století, kdy ve výrobním podniku založeném Josefem Koppitzem začala výroba šicích strojů značek Opilia, později Silesia a Minerva. Zejména výroba šicího stroje Minerva prudce rostla a nezastavila ji ani první světová válka. V meziválečném období už byla firma kapitálově natolik silná, že začala s budováním pobočného závodu v Boskovicích. Výraznou komplikaci však znamenala druhá světová válka, během níž se továrna musela zapojit do válečné výroby a produkci šicích strojů tak omezit na minimum. Přestože koncem války byl opavský podnik silně poškozen, výroba šicích strojů se do města brzy vrátila. Dodávky mířily nejen na tuzemský trh, ale mnoho sérií bylo určeno k zahraničnímu exportu. Přesto byla výroba šicích strojů v roce 1953 ukončena.

 

ZAČÁTEK VÝROBY PRŮMYSLOVÝCH ARMATUR

V první polovině padesátých let 20. století tehdejší opavská Minerva změnila výrobní program a zahájila výrobu průmyslových armatur. V roce 1976 stála u zrodu jaderné energetiky v bývalém Československu, do výrobního programu společnosti byly zavedeny speciální armatury pro jaderný průmysl (JE Dukovany, JE Jaslovské Bohunice).

 

NOVODOBÉ ARAKO

V 80. letech minulého století firma patřila ke koncernu SIGMA. Po jeho privatizaci v roce 1992 vznikla soukromá společnost ARAKO spol. s r. o. Následovala restrukturalizace výrobního programu a výstavba nové výrobní a skladové haly. Od roku 2007 se vlastníkem společnosti stal ruský podnik Atomenergomash. V letech 2011–2013 se uskutečnila rozsáhlá modernizace strojního vybavení, jejímž cílem bylo zvýšení produktivity a udržení prvotřídní kvality armatur. V následujících letech ARAKO díky investičnímu programu rozšířilo sortiment nejen o nové typy, ale také o větší světlosti armatur.