Středa, 11. prosinec 2019
Společnost ARAKO tentokrát zastupoval na 14. ročník mezinárodní odborné konference All for Power, která proběhla ve dnech 9. – 10. prosince v Clarion Congress Hotelu v Praze, projektový ředitel Patrik Parikrupa.
Mezi hlavními tématy konference byla řešena otázka dostavby nových bloků v Česku, a proč chce Česko stavět nové bloky. Jaroslav Míl, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku prohlásil, že jde o strategickou a bezpečnostní otázku státu. Vše zdůvodnil zpracovanou analýzou ČEPS pro rok 2040, která poukázala, že většina zemí kolem Česka bude výrazně importní a nebude možno odebírat elektřinu ze zahraničí. Evropský standart výkonné zabezpečenosti (počet dní, kdy není země schopna pokrýt spotřebu výrobou importem) se pohybuje mezi 3 a 5 hodinami za rok, což pro Česko znamená, že v roce 2040 bude muset podle analýzy pokrýt 678 až 3 622 hodin za rok. Díky tomuto faktu, Míla apeluje na nutnost výstavby jaderných bloků jako bezemisního zdroje pro základní zatížení.
Na konferenci byla také představena studie malých jaderných reaktorů, kterou si během podzimu nechala zpracovat společnost ČEZ. „ČEZ oslovil dodavatele 11 projektů malých jaderných reaktorů se žádostí o maximálně podrobné informace v rámci posuzování jejich připravenosti pro případnou výstavbu v Česku“, uvedl ve svém výstupu Petr Nejedlý z ČEZu. Dále bude společnost ČEZ provádět hlubší analýzu malých reaktorů a jejich připravenost. Studie se týká projektů: RITM-200, BWRX-300, NuScale, ACP100, CAREM, SMART, SMR-160, které jsou zatím v raných fázích projektování nebo slouží jako vývojový typ pro reaktory s větším výkonem. Jaroslav Míl během konference prohlásil, že: „Nové jaderné zdroje v Česku jsou otázkou roku 2050 a je přesvědčen, že některé malé reaktory budou dostupné už za 10 let“.
Jak by se implementace nových bloků řešila, byla dále prezentována výstupy jiných odborníků, kteří měli během 14. ročníku Konference All for Power své prezentace.