Společnost ARAKO dodala armatury Novovoroněžské jaderné elektrárně

Pátek, 30. září 2016

Začátkem letošního srpna byl k síti připojen šestý energoblok ruské jaderné elektrárny Novovoroněžská s reaktorem VVER-1200. Jedná se o první reaktor generace III+ na světě, který už dodává elektřinu do sítě.

Na výstavbě nových bloků Novovoroněžské JE má svůj podíl také společnost ARAKO, která již několik let dodává pro oba bloky své speciální jaderné armatury. „Při realizaci projektu výstavby bloku 6 jsme v letech 2011-2015 dodali více než 9 tisíc armatur v celkové hodnotě cca 232 mil. rublů. Také pro blok číslo 7 byly uzavřeny smlouvy na dodání cca 5 tisíců kusů armatur v celkové hodnotě přes 136 mil. rublů,“ uvedl zástupce dceřiné společnosti ARAKO Alexej Vasilyev a dodal, že pro blok č. 7 již byla dobrá polovina kusů expedována: „K dnešnímu dni zbývá dodat zhruba 2 tisíce kusů armatur, především vlnovcových uzavíracích ventilů, které splňují ty nejpřísnější nároky na bezpečnost a životnost.“

Smlouvu na dodávky armatur pro nové bloky Novovoroněžské JE podepsala mateřská firma Atomenergomash se společností Atomenergoprojekt už v roce 2010 a ARAKO se k projektu připojilo hned v první fázi, kdy se s hlavním projektantem schvalovaly veškeré technické podmínky a vyjasňovaly požadavky na systémy včetně armatur. Spuštěním šestého energobloku v Novovoroněži tak byla završena několikaletá práce, při které se ARAKO osvědčilo nejen jako dodavatel armatur, ale hlavně jako erudovaný partner pro výstavbu jaderných elektráren ruského typu na celém světě.

Pro informaci:

Výstavba Novovoroněžské jaderné elektrárny začala v roce 1957 a v roce 1964 začala dodávat energii do sítě. Elektrárna je vybavena prototypy několika sérií reaktorů VVER, k jejichž vývoji sloužila. Do srpna 2016 měla tři aktivní a dva již odstavené reaktory, 5. 8. 2016 bylo zahájeno energetické spouštění inovativního reaktoru nejnovější generace – III+. V rámci spouštění dosahuje výkon reaktoru prozatím 240 MWe a postupně bude zvyšován na plný výkon 1200 megawattů.

Dodavatel stavby, korporace Rosatom, je v současnosti jedním z největších dodavatelů jaderných elektráren na světě a ani do budoucna nemá malé ambice – výstavba reaktorů typu VVER-1200 je plánována ve Finsku, Maďarsku i Turecku, proniknout by chtěl i do Velké Británie.