Servisní tým ARAKO byl součástí kvalitně provedené odstávky JE Temelín

Úterý, 5. květen 2020

I přes složité podmínky současného období, během měsíce března a dubna tým servisního oddělení společnosti ARAKO s .r.o. pracoval na odstávce prvního temelínského bloku, která byla naplánována na 60 dnů.

Na této odstávce, po dobu 6 týdnů jako každoročně, spolupracovali naši technici servisního oddělení se společností ŠKODA JS a. s. Prováděli revize průmyslových armatur naší i cizí výroby, dále prováděli generální opravy vlnovcových ventilů, solenoidových rozvaděčů, rychločinných ventilů z produkce společnosti ARAKO a také výměny náhradních dílců jako jsou vlnovcové komplety, vřetenové matice, ložiska apod.

Rozsah plánovaných servisních činností při této odstávce byl jedním z největších a provádí se jednou za šest let. Během odstávky byla plánována výměna paliva, kontrola tlakové nádoby reaktoru, kontrola turbíny a bezpečnostních systémů. Toto jsou jen příklady nejdůležitějších prací, které probíhaly během odstávky prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Z kontrol, které v těchto dnech dokončili odborníci, bylo zjištěno, že tlaková nádoba reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín odpovídá bezpečnostním požadavkům a umožňuje provoz elektrárny na další desítky let.

Během pandemie koronaviru, byla dodržována přísná opatření a stejně jako na ostatní činnosti společnosti, dopadají aktuální omezení i na servis jaderných elektráren. Technici v celém areálu elektráren, včetně prací na primárním okruhu, se museli přizpůsobit různým opatřením a omezením. Samozřejmá byla práce v rouškách. Zaměstnanci se také museli naučit pracovat se vzdáleným přístupem, kdy řada porad a konzultací byla řešena přes různá pojítka a aplikace.

Společnost ARAKO s r.o., je kvalifikovaným dodavatelem ČEZ, a.s. a ŠKODA JS, a.s. pro návrh, vývoj, výrobu servis i dodávky průmyslových armatur a jako důkaz dlouhodobé spokojenosti ze strany společnosti ŠKODA JS a.s., již nyní máme podepsanou smlouvu na další spolupráci v průběhu blížící se odstávky 2. bloku jaderné elektrárny Temelín.