Plánované dodávky do konce roku 2020 v hodnotě 13,5 mil. EUR

Středa, 23. září 2020

I přes přísná epidemiologická opatření na ochranu pracovníků a omezení zahraničních cest, pokračujeme v max. plnění nastavených plánů. Do konce roku 2020 plánujeme realizovat dodávky armatur pro projekty ruské korporace pro atomovou energii Rosatom: do JE Rooppur v Bangladéši je v plánu dodat armatury v hodnotě přes 4,5 mil. EUR (v přepočtu zhruba 120 milionů korun) a do JE Kudankulam v Indii přes 9 mil. EUR (240 milionu korun).

V roce 2020 jsou pro společnost ARAKO spol. s r.o. důležité dva projekty, a to dodávky na 1. a 2. blok JE Rooppur (Bangladéš) a 3. a 4. blok JE Kudankulam (Indie). V červenci a srpnu již proběhly online přejímky 250 ks uzavíracích vlnovcových ventilů A10 pro 1. blok JE Rooppur a do konce roku 2020 plánujeme pro 1. a 2. blok JE Rooppur dodat přes 2 500 ks jaderných armatur, a to uzavírací vlnovcové ventily A10, uzavírací vlnovcové ventily A20, zpětné ventily A30 a průmyslové armatury – kulové kohouty C05.

V rámci rozvoje nových produktů budeme na projekt JE Rooppur dodávat nové typy regulačních armatur DN 250 a DN 400, které vyvíjíme ve spolupráci s největším ruským odborníkem na zařízení tepla (turbíny a kotle), společnosti CKTI – Vědecké sdružení pro výzkum a navrhování energetického zařízení. Pro tuto chvíli máme v Petrohradu regulační armaturu DN 250 v procesu zkoušení a testování. Na začátku měsíce října budeme odesílat do Petrohradu na zkoušky a testy další kus regulační armatury DN 400. Po úspěšných testech, plánujeme do konce roku 2020 dodat na 1. blok JE Rooppur 6 ks těchto nových typů armatur, dle konstrukčního řešení CKTI,“ uvádí Jaromír Petřkovský  – Výrobní ředitel společnosti ARAKO spol. s r.o.

Pandemie COVID-19 ovlivnila plány dodávek na 3. a 4. blok JE Kudankulam, kdy provozovatel nechce akceptovat online přejímky a není možné dokončit dodávky regulačních a uzavíracích vlnovcových ventilů. „V tomto případě jsme využili pomoci místopředsedy vlády Karla Havlíčka, ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy, který povolil v těchto dnech vstup 13 státních příslušníků třetích zemí pro úspěšné dokončení výrobního procesu“, uvádí Pavlína Koligová – Personální ředitelka společnosti ARAKO spol. s r.o.