ARAKO se zúčastnilo jediné jaderné konference v Turecku

Čtvrtek, 9. duben 2015

Konference s názvem II. Istanbul Nuclear Power Plants Summit & Exhibition 2015 proběhla ve dnech 19.– 20.3 v Istanbulu, společnost ARAKO tentokrát zastupoval manažer prodeje Marek Štěpán.

Turecký jaderný program plánuje výstavbu celkem tří jaderných elektráren. První jaderná elektrárna – Akkuyu – vyroste na pobřeží středozemního moře v provincii Mersin už v roce 2023. Projekt počítá s 4 energobloky, každý bude mít výkon 1200 MW. Podle plánu by měla Akkuyu vyrábět ročně kolem 35 mld. kWh a bude využívat nejmodernější technologie – generální projektant, společnost Atomenergoprojekt, například dokončila projektování zlepšené verze lapače taveniny, který je přizpůsoben specifickým podmínkám panujícím v Turecku.

Organizátorem akce byla Asociace jaderných inženýrů Turecké republiky pod záštitou Ministerstva energetiky a přírodních zdrojů. Na konferenci se sešli zástupci více než 100 mezinárodních společností se stejným cílem – navázat spolupráci a podílet se na plánovaných projektech výstaveb tureckých jaderných elektráren.

Společnost ARAKO se zúčastnila jak samotné konference, kde se řešily otázky výstavby nové jaderné elektrárny, tak i výstavy, která byla součástí konference a poskytla účastníkům prostor k prezentaci své produkce i k obchodním jednáním. „Máme co nabídnout, armatury do jaderných elektráren ruského typu dodáváme již od roku 1976. Jsme si vědomi, že námi vyráběné armatury musí odpovídat nejvyšším kritériím – slouží dobře a dlouho, životnost našich armatur pro jaderný průmysl je stanovena na 60 let,“ říká Marek Štěpán, který ve společnosti ARAKO „dohlíží“ mimo jiné i na turecký trh. „V lednu 2015 jsme podepsali smlouvu o zastupování s tureckou společnosti Milimetrik Enerji, která poskytuje služby v oblasti energetiky a průmyslu. Domnívám se, že i tento krok nám pomůže prosadit českou kvalitu na tureckém trhu,“ dodává.