Úterý, 15. říjen 2019
Brněnské výstaviště hostilo jeden z největších veletrhu roku a společnost ARAKO se díky výstavě 65 let českého jaderného průmyslu aktivně zapojila. Putovní výstava byla zahájená 8. října 2019 v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a zachycuje historii, současnost a schopnosti českého jaderného průmyslu v České republice.
Slavnostní vernisáže výstavy se aktivně zúčastnili ruský
velvyslanec Alexander Zmejevský, náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Silvana
Jirotková, František Hezoučký a další významné osobnosti z oblasti energetiky
zaměřené na jaderný průmysl. Během úvodního slova vernisáže byla zmiňována
problematika budoucí podoby jaderného průmyslu a jejího dalšího využití v České
republice.
„Jsem moc ráda, že součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu je letos také výstava k 65 letům jaderného výzkumu u nás. Tedy oblasti, kterou umíme, která má v ČR velkou tradici, na které je vidět houževnatost a inovativnost našich šikovných lidí. Jaderná energetika má pro Českou republiku zcela zásadní význam. Přitom má obrovský přesah do mnoha dalších oborů. Je tedy naprosto logické, že Ministerstvo průmyslu a obchodu rozvoj této oblasti podporuje a podporovat bude i nadále. Právě od jádra se totiž odvíjí naše energetická soběstačnost a konkurenceschopnost českého průmyslu,“ uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková.
Jaderný průmysl, výzkum a vzdělávání se u nás začaly rozbíhat v roce 1955 a o dva roky později se Československo stalo devátou zemí na světě, která uskutečnila řízenou řetězovou štěpnou reakci. Později se české podniky staly dodavateli komponent pro reaktory VVER stavěné v tehdejším Východním bloku a kompletů reaktorů vyrobily několik desítek. Na tuto historii navazují dodávkami komponent a služeb jak pro domácí bloky, tak i pro zahraniční – dodávají směrem na východ i na západ.
Společnost ARAKO (dříve Armatury Minerva) zahájil výrobu průmyslových jaderných armatur v roce 1976. První dodávky byly do československých jaderných elektráren Jaslovské Bohunice a Dukovany. ARAKO se nadále specializuje na výrobu jaderných armatur a k dnešnímu dni společnost vyrobila přes 250 000 ks, které se používají téměř ve všech ruských jaderných elektrárnách typu VVER.
„Nadšení, pozitivní přístup a touha po inovacích vyústila v to, že náš průmysl se stal v oblasti výstavby a provozování jaderných zdrojů v podstatě soběstačným, zařadili jsme se tak mezi jen několik málo zemí na světě, které to dokázaly. A to i díky těm firmám, jejichž prezentace a „podpis“ na tomto vývoji můžete na výstavě shlédnout. A co si lze proto přát nyní? Hlavně to, abychom byli na předchozí úspěchy schopni navázat, aby tušený vědecký a technický potenciál nezůstával jenom v našich myslích, ale stal se realitou při výstavbě našich nových jaderných zdrojů,“ uvedl na vernisáži výstavy Jiří Marek, prezident spolku Jaderní veteráni.
V současnosti má náš průmysl na svém kontě jaderné elektrárny, výzkumné reaktory, a dokonce i jeden školní reaktor a nyní se řeší, nakolik bude schopen zapojit se do výstavby nových jaderných bloků. Dnes se také rozhoduje o tom, jakou podobu bude mít česká jaderná energetika v budoucnu. Její podíl na výrobě elektřiny má podle Státní energetické koncepce růst a mají být postaveny až čtyři nové bloky.
České firmy touto výstavou, kterou budou moci do konce roku 2020 navštívit obyvatelé řady českých měst, chtějí ukázat, že mají zkušenosti, a že jsou připraveny se zapojit do výstavby jaderných elektráren opět v maximální možné míře.
Do výstavy se aktivně zapojily firmy ARAKO spol. s r.o., Centrum výzkumu Řež s.r.o., DEL a.s., EGE, spol. s r.o., HOCHTIEF CZ a. s., I&C Energo a.s., KABELOVNA KABEX a.s., LDM, spol. s r. o., MOSTRO a.s., NUVIA a.s., SIGMA GROUP a.s., ŠKODA JS a.s., TES s.r.o., UJP PRAHA a.s., ÚJV Řež, a. s., VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY a.s., ZAT a.s., ZPA Pečky, a.s., ZVVZ-Enven Engineering, a.s., a ŽĎAS, a.s.
Projekty jaderných bloků nabízené České republice
představují dodavatelé jaderných technologií CGN (Čína), KHNP (Jižní Korea) a
Rosatom (Rusko). Účastní se i SÚRAO a vysoké školy ČVUT v Praze, VUT v Brně a
ZČU v Plzni.
Výstavu
organizuje zpravodajský web Atominfo.cz,
který se zaměřuje na novinky v oblasti jaderné energetiky, jaderného
průmyslu, jaderné medicíny a dalších oblastí mírového využívání jaderné
energie.