ARAKO pokračuje v dodávkách armatur na Ukrajinu

Pondělí, 20. březen 2017

Společnost ARAKO (patří do strojírenské divize korporace Rosatom – Atomenergomash) pokračuje v dodávkách průmyslových armatur pro ukrajinské jaderné elektrárny. Poslední expedice – pro jadernou elektrárnu Záporožská – se uskutečnila v únoru letošního roku, kdy bylo do elektrárny odesláno celkem 49 ks ručně ovládaných vlnovcových ventilů s označením A10 a A20.

Společnost ARAKO dodává armatury pro ukrajinské jaderné elektrárny dlouhodobě. V loňském roce například dodal český výrobce armatur pro JE Záporožská, JE Rovenská a JE Jižněukrajinská dohromady téměř 300 kusů těchto speciálních armatur za více než 2 mil. eur. Další expedice, tentokrát pro ukrajinskou jadernou elektrárnu Chmelnická, je naplánována na duben tohoto roku. Dodávka bude obsahovat speciání vlnovcové ventily v hodnotě přibližně 600 tis. eur.

Pro informaci:
„Na Ukrajině je aktuálně v provozu 15 jaderných energetických reaktorů ve čtyřech lokalitách, které společně produkují více než polovinu v zemi vyráběné elektrické energie. Před válečným konfliktem byla Ukrajina poměrně velkým vývozcem elektrické energie. Nicméně s tím, jak došlo k omezení dodávek plynu a uhlí z Ruska nebo ze separatisty ovládaného východu země, produkce elektrické energie klesla a význam jaderných elektráren dále vzrostl.“ (zdroj: http://oenergetice.cz/elektrarny-evropa/jaderna-energie-na-ukrajine-jeji-bezpecnost/)